Zabieg selektywnej trabekuloplastyki laserowej-SLT to zabieg obniżający ciśnienie wewnątrzgałkowe u pacjentów leczonych z powodu jaskry. Ma on na celu przebudowanie beleczkowania tj. struktury w oku, przez którą odpływa ciecz wodnista. W efekcie poprawie ulega proces odpływu cieczy, a ciśnienie wewnątrzgałkowe maleje. Laser SLT przesyła krótkie impulsy do oka, rozbijając melaninę zawartą w ściśle określonych komórkach gałki ocznej. W odpowiedzi na te impulsy naturalne mechanizmy gojenia organizmu rozpoczynają proces odbudowy komórek. Sąsiadujące, pozbawione pigmentu komórki oka pozostają nienaruszone i nieuszkodzone. Metoda ta jest bezpieczna i w razie potrzeby można ją powtarzać.
Zabieg jest bezbolesny, przeprowadzany z użyciem specjalnej soczewki, która jest zakładana na znieczuloną wcześniej kroplami gałkę oczną. Trwa on około kilka minut. Po laseroterapii pacjent przez okres 7 dni stosuje krople przeciwzapalne.
Jakie są wskazania do wykonania selektywnej trabekuloplastyki laserowej-SLT:
Jak się przygotować :
Przed laseroterapią nie są podawane krople poszerzające źrenice. Pacjenci po zabiegu mogą odczuwać dyskomfort związany ze znieczuleniem i założeniem soczewki nagałkowej, dlatego do laseroterapii proszę nie przyjeżdżać samochodem jako kierowca.
Proszę zabrać :
Data publikacji: 25 kwietnia 2025