Irydotomia ma na celu odtworzenie komunikacji przepływu cieczy w oku, co zapobiega wzrostom ciśnienia wewnątrzgałkowego, które uszkadzają nerw wzrokowy i prowadzą do rozwoju jaskry.
Zabieg irydotomii wykonuje się w celu zabezpieczenia przed ostrym atakiem jaskry u pacjentów z konfiguracją wąskiego kąta przesączania oraz w przypadku jaskry zamkniętego kąta. Ostry atak jaskry charakteryzuje się gwałtownym wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego, który może prowadzić do poważnych uszkodzeń nerwu wzrokowego i znacznego obniżenia ostrości wzroku. Chorzy zagrożeni ostrym atakiem jaskry skarżą się na okresowe bóle oczu połączone z bólem głowy oraz podają halo wokół źródeł światła.
Irydotomia polega on na wytworzeniu małego otworu w górnej części tęczówki w celu usprawnienia przepływu cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka. Zabieg jest bezbolesny, przeprowadzany z użyciem specjalnej soczewki, która jest zakładana na znieczuloną wcześniej kroplami gałkę oczną. Trwa on około kilka minut. Po laseroterapii pacjent przez okres 7 dni stosuje krople przeciwzapalne.
Jak się przygotować do irydotomii:
Przed laseroterapią zostaną podane krople Pilokarpiny zwężające źrenice, co będzie skutkowało kilkugodzinnym pogorszeniem ostrości wzroku i zawężeniem pola widzenia. Proszę nie przyjeżdżać na zbieg samochodem jako kierowca.
Proszę zabrać :
Data publikacji: 25 kwietnia 2025