Błona naczyniowa oka składa się z trzech części:
Zapalenie błony naczyniowej to stan, w którym jedna lub więcej z tych struktur ulega zapaleniu. Proces zapalny może obejmować również sąsiadujące tkanki, takie jak siatkówka, nerw wzrokowy czy ciało szkliste.
W zależności od lokalizacji stanu zapalnego w oku, wyróżniamy kilka głównych typów uveitis:
Przyczyny uveitis są bardzo zróżnicowane i nie zawsze udaje się je jednoznacznie ustalić. Możliwe czynniki wywołujące to:
Objawy mogą pojawić się nagle lub rozwijać stopniowo i różnią się w zależności od typu i lokalizacji zapalenia. Najczęstsze symptomy to:
Każdy z tych objawów, zwłaszcza jeśli pojawi się nagle, wymaga pilnej konsultacji okulistycznej!
Celem leczenia jest opanowanie stanu zapalnego, złagodzenie objawów, zapobieganie uszkodzeniu struktur oka i minimalizowanie ryzyka powikłań (takich jak zaćma wtórna, jaskra wtórna, obrzęk plamki żółtej, bliznowacenie). Leczenie jest często długotrwałe i wymaga ścisłej współpracy z lekarzem. Metody obejmują:
Zapalenie błony naczyniowej ma często charakter przewlekły i nawracający. Nawet po ustąpieniu objawów konieczne są regularne kontrole okulistyczne, aby monitorować stan oka, wcześnie wykrywać ewentualne nawroty lub powikłania oraz dostosowywać leczenie. Monitorowanie jest również ważne ze względu na potencjalne skutki uboczne długotrwałej terapii (np. steroidowej).
Podsumowanie:
Zapalenie błony naczyniowej oka to poważne schorzenie wymagające natychmiastowej diagnozy i specjalistycznego leczenia okulistycznego. Jeśli doświadczasz bólu oka, zaczerwienienia, światłowstrętu, pogorszenia widzenia lub pojawienia się mętów, niezwłocznie zgłoś się do lekarza okulisty. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie, często długotrwałe leczenie, prowadzone w ścisłej współpracy z lekarzem, dają szansę na opanowanie choroby i zachowanie dobrego widzenia.
Data publikacji: 26 kwietnia 2025