Zmętnienie torebki tylnej po operacji zaćmy zwane jest potocznie zaćmą wtórną. Jest to najczęstsze powikłanie po operacji zaćmy. Pacjent zauważa, że mimo, że po zabiegu usunięcia zaćmy widział dobrze, po jakimiś czasie od operacji ponownie odczuwa obniżenie ostrości wzroku, przymglenie obrazu, które nie poprawia się przy próbie doboru nowych okularów.
Wyróżniamy 2 typy zmętnienie torebki tylnej:
Jak leczymy:
W celu usunięcia objawów zaćmy wtórej wykonujemy zabieg laserowy tzw. kapsulotomie. Leczenie polega na wytworzeniu otworu w zmętniałej torebce tylnej laserem Nd:YAG, eliminuje to przeszkodę w przedostawaniu się światła do wnętrza gałki ocznej. Zabieg jest bezbolesny, przeprowadzany z użyciem specjalnej soczewki, która jest zakładana na znieczuloną wcześniej kroplami gałkę oczną. Trwa on około kilka minut. Po laseroterapii pacjent przez okres 7 dni stosuje krople przeciwzapalne.
Jakie są wskazania do wykonania kapsulotomii:
Jak się przygotować do kapsulotomii?
Przed laseroterapią zostaną podane krople poszerzające źrenice, w związku z tym proszę nie przyjeżdżać na zbieg samochodem jako kierowca. Po podaniu kropli występuje przejściowe pogorszenie-przymglenie widzenia oraz światłowstręt przez okres około 3-4 godzin. W tym czasie nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać maszyn. Zalecane jest zastosowanie własnych okularów przeciwsłonecznych po wizycie.
Proszę zabrać:
Data publikacji: 25 kwietnia 2025