Jaskra jest drugą najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych według danych WHO-Światowej Organizacji Zdrowia. Prowadzi ona do nieodwracalnej utraty widzenia i zwykle jest związana z wysokimi wartościami ciśnienia wewnątrzgałkowego. Szacuje się, że w Polsce problem jaskry może dotyczyć około 1 miliona osób. Wynika to z charakteru choroby, ponieważ jaskra w 90% przypadków przebiega bez uchwytnych dolegliwości.
Zachorować może każdy, a zapadalność wzrasta z wiekiem i obciążeniem rodzinnym. W pierwszym okresie jaskra nie daje objawów, a już niszczy nerw wzrokowy. Wraz z zaawansowaniem choroby pojawiają się pogorszenie widzenia i ubytki w polu widzenia.
Jakie badania wykonujemy:
Diagnostykę jaskry rozpoczynamy od badania ostrości wzroku oraz pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego skorygowanego o wartość pachymetrii czyli grubości rogówki. Następnie oceniamy kąt przesączania, który pozwoli nam zaklasyfikować jaskrę jako otwartego lub zamkniętego kąta przesączania. Wykonujemy gonioskopie i badanie OCT kąta przesączania.
W badaniu w lapie szczelinowej sprawdzamy poszczególne struktury oczu. Nerw wzrokowy oceniamy w badaniu klinicznym i w badaniu OCT tarczy nerwu wzrokowego, natomiast funkcje nerwu wzrokowego tzn. jak przewodzi impulsy świetlne do mózgu oceniamy w badanu pola widzenia. W celu oceny unaczynienia nerwu wzrokowego diagnostykę możemy poszerzyć o badanie angio-OCT.
U pacjentów z rozpoznaną jaskry co około 6 miesięcy wykonujemy badania ciśnienia wewnątrzgałkowego, pola widzenia i OCT tarczy n.II. Dostępne w Copernicus Medycyna aparaty dają możliwość porównania uzyskanych wyników w czasie wizyt kontrolnych, co stanowi doskonałą bazę do monitorowania pacjenta i skuteczności wdrożonej terapii.
Jak leczymy:
Dzięki regularnym wizytom u okulisty, wcześnie postawionej diagnozie i systematycznemu leczeniu możemy spowolnić postęp choroby. W początkowym okresie terapia jaskry oparta jest na podawaniu kropli do oczu i laseroterapii. Wybieramy krople bez konserwantów, bardziej bezpieczne dla powierzchni oka i lepiej tolerowane przez pacjenta. W laseroterapii możemy wykonać zabieg irydotomii w jaskrze zamykającego się kąta lub zabieg SLT-selektywnej trabekuloplastyki laserowej w jaskrze otwartego kąta i nadciśnieniu ocznym. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby rozważamy leczenie operacyjne, przy czym rokowanie jest gorsze, a ryzyko ostatecznej utraty widzenia znacznie większe.
Zapraszamy do Copernicus Medycyna gdzie zajmujemy się diagnostyką i leczeniem neuropatii jaskrowej.
Jak się przygotować do wizyty?
Proszę zabrać:
Data publikacji: 25 kwietnia 2025