Pomiar ciśnienia wewnatrzgałkowego (tonometria) należy do podstawowych badań okulistycznych. Jego wartość jest uwarunkowana stopniem równowagi między produkcją cieczy wodnistej, a jej odpływem z gałki ocznej. Badanie jest bezbolesne i bezpieczne.
W Copernicus Medycyna możemy zaproponować dwie metody pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego:
- bez podania kropli znieczulających gałkę oczną tzw. tonometria bezkontaktowa (Air-Puff) to badanie polegające na podmuchu sprężonego powietrza w kierunku gałki ocznej. Badanie ma ona zastosowanie u wszystkich pacjentów, w tym szczególnie u dzieci i kobiet w ciąży.
- z podaniem kropli znieczulających gałkę oczną tzw. tonometria aplanacyjna Goldmanna. Badanie polega na przyłożeniu końcówki aparatu do rogówki pacjenta, wymaga ono współpracy ze strony pacjenta. Tonometria aplanacyjna ma zastosowanie u wszystkich pacjentów, w tym szczególnie u pacjentów chorujących na jaskrę i nadciśnienie oczne, ze względu na jej dużą dokładność pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Kiedy wykonujemy badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego:
- standardowo jako podstawowe badanie podczas konsultacji okulistycznej
- u pacjentów chorujących na jaskrę i nadciśnienie oczne
- po zabiegach okulistycznych
- przy dolegliwościach bólowych gałki ocznej
Jak się przygotować:
Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego nie wymaga poszerzenia źrenicy. Do badania można przyjechać samochodem jako kierowca.
Proszę zabrać :
- wyniki poprzednich badań okulistycznych
- dotychczasową dokumentacje medyczną np. karty informacyjne ze szpitala
- spis przyjmowanych leków okulistycznych