OCT zmian w obrębie naczyniówki i siatkówki

OCT-optyczna koherentna tomografia o nowoczesna metoda obrazowania i pomiarowania siatkówki i naczyniówki, wykorzystująca skaning optyczny, co daje możliwość wykrycia chorób na bardzo wczesnym etapie. Precyzyjnie pokazuje szczegóły budowy oka, ukazując kolejne warstwy przekroju siatkówki i naczyniówki, jak w badaniu histologicznym. Skany OCT są bardzo przydatne w diagnostyce i długofalowym monitorowaniu zmian na dnie oka, szczególnie w przypadkach zmian barwnikowych i atypowych gałki ocznej, m.in. znamion naczyniówki.  

OCT umożliwia otrzymywanie przekrojów tkanek w sposób bezkontaktowy i bezinwazyjny. Badanie może być wykonywane w każdym wieku i u kobiet w ciąży.  

Jak się przygotować?

Badanie OCT w przypadku oceny zmian siatkówki i naczyniówki wymaga podania kropli poszerzających źrenice.  W związku z tym proszę na badanie nie przyjeżdżać samochodem jako kierowca.  Po podaniu kropli poszerzających źrenice występuje przejściowe pogorszenie-przymglenie widzenia oraz światłowstręt przez okres około 3-4 godzin. W tym czasie nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać maszyn. Zalecane jest zastosowanie własnych okularów przeciwsłonecznych po wizycie.

Proszę zabrać:

  • wyniki poprzednich badań okulistycznych
  • dotychczasową dokumentacje medyczną np. karty informacyjne ze szpitala
  • spis przyjmowanych leków okulistycznych 

Data publikacji:

Do góry