Badanie okulistyczne niemowlaka

Po pierwsze na badanie okulistyczne przychodzimy ze zdrowym dzieckiem. Infekcja górnych dróg oddechowych np. katar w większości przypadków przebiega z zapaleniem spojówek. Dziecko jest wtedy rozdrażnione, nie chce współpracować, musimy je  krępować do badania. Badanie odbiera jako traumę. Dlatego w trosce o komfort naszych małych pacjentów prosimy zgłosić nam wcześniej, że dziecko jest  przeziębione. Zmienimy Państwu termin na możliwie najszybszy.

Pierwsze etapy badania wykonuje ortoptystka mgr.  Justyna Piega. Ortoptystka, to osoba zajmująca się badaniem i leczeniem specjalistycznym min. zeza czy niedowidzenia. Ortoptystka, to też prawa ręka okulisty asystująca przy wielu badaniach okulistycznych nie tylko z zakresu okulistyki dziecięcej   (zaćma , jaskra, zaburzenia drogi wzrokowej itd.) Przygotowuje ona dziecko  lub osobę dorosłą do badania oraz posiada wszelkie kompetencje i wiedzę do diagnostyki zaburzeń wzroku dzieci i dorosłych. Dzięki niej badanie przebiega sprawniej. 

Justyna Piega

Ortoptysta
Justyna Piega- jestem dyplomowaną ortoptystką, absolwentką szkoły policealnej na kierunku ortoptysta. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywałam w Poradni Leczenia Zeza na ulicy Wielickiej w Krakowie. Ponadto ukończyłam studia wyższe na kierunku pedagogika. czytaj więcej

Pierwszy etap to ocena ruchomości gałek ocznych i  tzw.  cover test. Jest to bardzo przyjemna część wizyty. Dzieci podążają wzrokiem za  zabawką. Dzieci z podejrzeniem zeza badane są na synoptoforze. Patrzą na rożne obrazki umieszczone przed nimi , a pani ortoptystka ocenia widzenie obuoczne (percepcja , fuzja obrazów).

Następnie kropimy oczy małego pacjenta kroplami 1% cyclopentolat (nie szczypie!!!) 1 x , a w  przypadku ciemnych tęczówek 2x w odstępie 10 minut i czekamy co najmniej 30 minut na efekt, czyli wyłączenie akomodacji, co jest niezbędnie do oceny ewentualnej wady wzroku. Bez tego etapu badanie jest niekompletne i często uniemożliwia postawienie właściwej diagnozy. Dzieci poniżej 6 miesiąca życia zawsze kropimy 1 % tropikamidem 3 x w odstępie 10 minut.  

badanie okulistyczne niemowlaka

Po 30- 40 minutach od ostatniego kropienia zapraszamy dziecko wraz z rodzicami do gabinetu, gdzie dziecko siedzi na kolanach rodzica i pokazywane mu są różne grające obrazki z odległości 30 cm (autorefraktometr pediatryczny japońskiej firmy NIDEK do oceny wady wzroku dziecka, czyli tzw. refrakcji).

Ostatnim etapem wizyty jest badanie dna oka, które również odbywa się na kolanach rodzica. Niemowlęta, które jeszcze nie potrafią siedzieć badamy na leżąco. Rodzic przytrzymuje rączki i nóżki, żeby dziecko leżało nieruchomo. Pani ortoptystka trzyma głowę niemowlaka, a okulista przy użyciu specjalistycznych aparatów bada dziecko. Samo badanie jest całkowicie nieinwazyjne, jednak większość dzieci nie lubi krępowania i reaguje płaczem na próby unieruchomienia.

UWAGA! Jedynym przeciwskazaniem do podania kropli cyclopentolat jest aktywna padaczka. W takich przypadkach kropimy oczy kroplami  Tropikamid 1 %

Badanie okulistyczne dziecka zajmuje w sumie od 1 do 1,5 godziny. Efekt działania kropli cyclopentolat utrzymuje się około 24 godziny (dziecko z daleka widzi wyraźnie, efekt rozmycia obrazu występuje tylko z bliskiej odległości)

Data publikacji:

Do góry